A kedvezményezetteket mintegy száz igénylőből választották ki. Mint az alapítvány igazgatója, Hölczli József elmondta: három alapvető szempontot vettek figyelembe. Fontos volt, hogy az illető lehetőleg fiatal legyen, olyan településen lakjon, ahol még ma is élnek svábok és termelő vagy szolgáltató tevékenységet végezzen, a kereskedelem kizárt.
Innentől nem számit, hogy az illető vállalkozónak mi a nemzetisége és milyen nyelven beszél. A mostani nyertesek a benyújtott pályázat tárgyától és megalapozottságától függően egyenként 10-20-25 ezer eurós kamatmentes hitelt kapnak, amelyet három, legfeljebb öt év alatt kell törleszteniük.
Az igazgató úgy véli: jó üzenete van annak, hogy legtöbben mezőgazdasági fejlesztésre - elsősorban traktor, kombájn és más gépek vásárlásra - kértek kölcsönt, ami arra utal, hogy egyre többen látnak megélhetési lehetőséget vidéken, s a visszakapott földek korszerű gépekkel és technológiával való megművelésében.
Második helyen a kisipar áll, ami ugyancsak fontos megtartóerő a mind jobban elnéptelenedő falvakban. A 24 éve működő Sathmaren Alapítványnak nem kis szerepe van abban, hogy sok Szatmár megyei sváb faluba a II. világháborús deportálások és Ceausescu hírhedt „márkáért-svábot" kitelepítési akciója után is visszatért az élet.
Az eltelt időben az alapítvány közel ezer kisvállalkozónak segített az említett módon az indulásban vagy a megkapaszkodásban. A több millió eurós támogatás eredményeként kimutathatóan hatezer munkahely jött létre a környéken.